Educare Plus Chartered Accountants

2015-16 Prize Giving Awards…..

Junior Club Cricket:

 

C Grade:         Pre Christmas – Bream Bay Broadbills                     

Post Christmas – Bream Bay Broadbills

 

B Grade:             Pre Christmas – City Bullets

Post Christmas –  OCCC

 

A Grade:              Pre Christmas – City       

Post Christmas – Northern Wairoa

 

Junior Representative Cricket:

 

Primary Boys:

  • Batsman – Kian Bird
  • Bowler – Nathan Parkes
  • Fielder – Sam Lints
  • Player of the Year – Will Potter

 

Junior Secondary Boys:

  • Batsman – Luke Trigg
  • Bowler – Jacob Wood
  • Fielder – Tom Bolton
  • Player of the Year – Kurt Oldridge

 

Senior Secondary Boys:

  • Batsman – Ollie White
  • Bowler – Matt Lobb
  • Fielder – Caleb Boswell-Smith
  • Player of the Year – Matt Lobb

 

Junior Secondary Girls:

  • Player of the Year – Makayla Templeton

 

Senior Secondary Girls:

  • Batsman – Olivia Lobb
  • Bowler – Tia Saunders
  • Fielder – Brook Golightly
  • Player of the Year – Tia Saunders

School Tournaments:

 

Doug Thorpe Trophy (Year 7/8 Boys)

Kamo Intermediate

 

Intermediate Girls Trophy (Year 7/8 Girls)

Kamo Intermediate

 

John Bruce Trophy (Year 9/10 Girls)

Kerikeri HS

 

Leaf Cup (Senior Secondary School Girls)

WGHS

 

Armstrong Shield (Year 9/10 Boys Tournament)

WBHS/Kerikeri HS

 

Bruce Scott Trophy (Secondary Schools T20 Tournament)

WBHS

 

Robertson Shield (Premier Award for Secondary School Cricket)

WBHS 1st XI

 

Third Grade Club Cricket

 

Russell Smith Trophy – Third Grade

WBHS Colts (Pre Christmas)

Kamo HS (Post Christmas)

 

Team Tait Real Estate Trophy – Reserve Grade One Day

City

 

Spire Trophy – Reserve Grade T20

Kamo

 

Reserve Grade 50/40 Competition

WBHS 2nd XI

 

Greg Guy Shield – Reserve Grade Sub Association Competition

Mid-Western

 

 

 

Most Valuable Reserve Grade Players

 

Batsman: Jacob Cherrington

 

Bowler: Terry Jobbit and Tim King

 

Player: Craig Gurr

 

Premier Club Cricket

 

Karl Treiber Shield (Northland Premier Cricket Challenge Shield)

Kaipara Flats

 

Dargaville Shield (Premier Sub Association Competition)

Rodney

 

Mark Cromie Holden Trophy – Premier T20

City

 

Lion Red Trophy – Premier One Day

City

 

Oxford Sports Trust Shield – Premier Two Day

TBC

 

Most Valuable Premier Grade Players

 

Batsman: Ian Page

 

Bowler: Shaun Beamish

 

Keeper (Lance Mountain Trophy): Rory Christopherson

 

Player (Bob Cunis Trophy): Ian Page

 

Umpires Award

 

Graham Cowen Trophy for Greatest Contribution to Umpiring

Geoff Ogle

 

Club Team of the Season

 

Bert Horner

Joseph Yovich

James Thompson

Ian Page

Dylan Clark

Ben Hyde

Henry Cooper

Rory Christopherson

Sam Walker

Nick Stobart

Shaun Beamish

Mike Harris

 

 

Women’s Player of the Year

 

Olivia Lobb

 

Northland Men – Second XI

 

Batsman: Sam Walker

 

Bowler: Nick Stobart

 

Player: Sam Walker

 

 

Northland Men – First XI

 

Captains Trophy: (presented to the Northland Men’s Captain)

Neal Parlane

 

Norm Wilson Trophy (Biggest Contribution to Northland 1st and 2nd XI)

Darron Goodwin

 

Bob Henman Trophy (Most Meritorious Performance)

Tyler Lortan (154* v Waikato Valley)

 

Bowler of the Year

Kyran Dill

 

Batsman of the Year

Tyler Lortan

 

Northland Men’s 1st XI Player of the Year (Brian Dunning Medal)

Bradley Kneebone

 

 

 

Northland Cricket Association Player of the Year:

 

This award goes to the Northland cricketer that has reached what are regarded as the highest honors of the season. An award like this often involves accolades such as Northern Districts and/or New Zealand selection and in turn performances of a very high standard. This player, as always, is a true role model for younger and older players alike and the Northland Cricket Association is extremely proud of his achievements and the way in which he flies the Northland flag. It is no surprise that TIM SOUTHEE is the Northland Cricket Association’s Player of the Year.

Northland cricket would like to thank its sponsors
Plus Chartered Accountants Refining NZ Cricket Express Mainfreight Hill Construction Team Tait Hirepool Oxford Sports Trust Whangarei District Council